A vaszatit nemcsak lakások tervezésére, hanem komplett városok, középületek, vagy akár templomok tervezésre is használták. Így joggal merül fel a kérdés, hogy ha valaki kertes házban él, a ház falain kívül is lehet alkalmazni a vaszati elveit? A válasz egyszerűen: igen. Amennyiben kertrendezésbe szeretnél majd kezdeni, érdemes itt is néhány szempontot figyelembe venni, ami által emelheted a telek, és a ház rezgéseit.
A kertben is az a fontos, hogy az északkelet legyen nyitott és könnyed, a délnyugat ezzel szemben pedig zárt és súlyokkal leterhelt. Már ha csak erre az ÉK-DNY tengelyre figyelmet szentelünk, sokat tehetünk azért, hogy a kertben is érvényesüljenek a vaszati alapelvei.
Akár egy épület esetében, ugyanúgy figyelembe kell venni a természetben fellelhető energiaáramlások útvonalát. A keletről érkező energia a szoláris energia, amely a Nappal van szoros kapcsolatban. Míg az északról érkező energia a Föld mágnesességével, mint organikus energiával hozható összefüggésbe. Ezért telkünk északi és keleti oldalára például nem szabad nagy, terebélyes fákat ültetni. A ház vagy melléképület is itt rossz helyen van, de vele szemben a délnyugati részen tökéletes helyet foglalnak el ezek a felépítmények. A kedvező égtájakon lévő nehéz és magas természetes vagy mesterséges objektumok elzárhatják az energiaáramlás útját. Egy telken belül is ugyanúgy a térrel, vízzel és a súlyokkal korrigálhatjuk, javíthatjuk egy-egy terület energiapotenciálját. Erősíteni a térrel (akár függőleges, akár vízszintes irányban) és tiszta vízzel tudunk, gyengíteni pedig a súlyok alkalmazásával.
A színekkel is tudunk korrigálni a kertünkben, ahogy azt már az előző írásban a szobanövények esetében végig vettük. Itt meg tudod nézni, ha még nem olvastad eddig.
A természet és a mesterséges építmények harmóniája a kertben
Természetesen a telken belül, a kertben a vaszati elveit nem a bútorainkkal, vagy berendezési tárgyainkkal tudjuk érvényesíteni, hanem egyéb más módokon. Ezek lehetnek a természet adta kincsek (fák, bokrok, veteményes kert, virágok, kerti tó), vagy mesterséges építmények (épületek, tűzrakó hely, garázs, kerti pavilon, stb.). Maga a lakóépület és egyéb melléképületek a tömegüknél fogva a súlyt képviselik. Így az lenne az ideális, ha ezek a telek déli, délnyugati, vagy nyugati részeiben helyezkednének el. Mivel nagyon kötöttek az építési szabályok és a telkek adottságai, ez nagyon ritka esetben kivitelezhető. Így kiemelt jelentősége van már a telek kiválasztásának is, hisz ez egy nehéz küldetés, de nem lehetetlen.
Észak, északkelet, kelet esetében az a fontos, hogy ne legyen túlzsúfolva, így egy gyönyörű pázsit egy kis virágoskerttel is elegendő. Ha a növények mellett mással is szeretnénk erősíteni a három terület pozitív minőségét, akkor ide elhelyezhetünk medencét, kerti tavat (súlyosabb sziklák nélkül), kutat, vagy akár madáritatót. Ezeken kívül még a veteményeskert is jó helyen van ezeken az égtájakon.
A nagy robosztus lombos fákat érdemes délnyugatra ültetni, ami így egy védelmi rendszert is képez. Délnyugatra, illetve a vele határos területekre tehetünk akár sziklakertet és ahhoz kapható különféle mutatós növényeket. Tehát a nagyobb kiterjedésű, magasabb dolgokat leginkább ide próbáljuk elhelyezni. A komposztáló is ideális helyen van ezeken a területeken. De nagyon fontos, hogy ezekre az égtájakra medence ne kerüljön!
Ha nyáron szívesen sütögetünk a kertben, akkor ennek a tökéletes helye délkeleten van, természetesen piros virágos bokrok, vagy egy óriás lámpás társaságában, hiszen itt a tűz elemet kell életre hívnunk.
Az északnyugati és délkeleti részekre a közepes magasságú, inkább nyúlánkabb, ritkább levelű fák kerüljenek, vagy az is elegendő, ha ide telepítjük a bokrokat, például egy mogyoróbokrot.
Egy teleknél is ugyanúgy érvényes, mint az épületek esetében, hogy középen ne legyen semmi, főleg ne fa, tűz vagy víz. Fontos, hogy ne terheljük le ezt a területet, sem vízzel, sem fákkal, vagy épületekkel. A legjobb megoldás, ha ide is pázsitot telepítünk.
Egy városi lakás esetében a természettel való kapcsolódást a legegyszerűbb módon úgy tudjuk megvalósítani, ha sok egészséges és élettel teli növénnyel vesszük körbe magunkat. A szemet gyönyörködtető virágok behozzák az életet a falak közé és feltöltik a természet erőivel az otthonunkat. Ha megadatik a lehetőség, hogy egy kertes házban élünk, mi is kiköltözhetünk a természetbe és élvezhetjük annak áldásos előnyeit a színpompás virágok, árnyékot adó fák és gyönyörű örökzöldek által. A vaszati elveinek megvalósulását ezeken felül a rendezettséggel, tiszta és kellemes hangulat kialakításával tudjuk fokozni.
*******************************
Nagyon köszönöm, hogy itt vagy!
Ha tetszenek a bejegyzések, nézz be legközelebb is.
Ha további tartalmakra, még több színes képre, napi történésekre is kíváncsi vagy, akkor kövesd a Facebook oldalamat is.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: